Top

Aurora Borealis

Başkent Oslo dahil tüm şehirleri huzurlu, yemyeşil, heykellerle süslü. Yazın fiyordlarıyla, kışın kutup bölgesiyle dünyadan ziyaretçi çeken ülkede sonbahar “kuzey ışıkları” zamanı. Eylül ve ekim gecelerinde, Tromso’da büyüleyici manzaralar oluşuyor. Bu hafta size Oslo’yu ve Norveç’te tren turunu anlatacağım. Gelecek hafta ise Bergen ve fiyordları.

Norveç dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi. Refah düzeyi tavan yapmış; dış borç sıfır, bütçe açığı hak getire. Paranın fazlasını kredi olarak dağıtıyorlar. Bu arada, her ne kadar Schengen vizesiyle gidilse de Norveç AB’ye üye değil. Türkiye, AB’ye girmek için uğraşırken Norveç halkı, 1972 ve 1994’de yapılan referandumlarla üyeliği reddetti! İşin enteresan tarafı ise, Avrupa’da Kopenhag kriterlerine en fazla uyum gösteren ikinci ülke olmaları. Bizim avunabileceğimiz tek konu paramızın değeri, 1 YTL’nin karşılığı 4,55 Norveç Kronu.

Norveç, Viking dönemi sona erdikten sonra, 1397’de Danimarka’nın egemenliğine girmiş ve bu 400 yıl devam etmiş. 1814’de İsveç’e geçmiş; ancak 1905 yılında bağımsızlıklarına kavuşmuşlar. Her yıl 17 Mayıs’ta büyük törenlerle bağımsızlıklarını kutluyorlar. Kral ve kraliçe bu özel günde, 1848’de neoklasik tarzda yapılan Kraliyet Sarayı’nın (Kongelige Slottet) balkonuna çıkıp halkı selamlıyor. Norveç, II. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmak istemiş ama Naziler 1940’da ülkeyi işgal etmiş. Kraliyet ailesi ancak işgalin bittiği 1945’te ülkesine dönebilmiş. 1969’da Kuzey Denizi’nde petrol ve gazın bulunmasıyla birlikte ülkenin kaderi değişmiş. Norveçlilerin çoğu bu bölgeye 8 bin yıl önce göç etmiş olan Nordiklerin kökeninden geliyor. Ülkede 40 bin civarında da Sami (Laponyalı) bulunuyor ve bunlar Ren Geyiği yetiştiriyor.

0

Yorum Yaz